w m logo
Instytucja Samorządu
Województwa
Warmińsko-Mazurskiego

25 kwietnia o godz. 12:00 zapraszamy na jubileuszowy wernisaż wystawy „Zjawiskowy obraz rzeczy” Ilkiewicz. Mączkowski. Samulowski. Skurpski. Smerek. Stefanów na XX-lecie Galerii Bakałarz.

 

Galeria Bakałarz istnieje już 20 lat. Jej założycielem i wieloletnim kustoszem był Zbigniew Ślesiński - kreator oraz spiritus movens artystycznej bakałarskiej działalności. Galerię wyróżniało spośród innych tego rodzaju instytucji to - co zresztą wpisane jest w jej nazwę - że prezentowali tu swą twórczość artyści związani z oświatą, głównie nauczyciele. Z biegiem czasu ranga i prestiż Bakałarza zdecydowanie rosły. W ciągu dwudziestu lat istnienia galerii można tu było zobaczyć prace nie tylko artystów amatorów, ale również twórców profesjonalnych, znanych też poza środowiskiem regionalnym - w Polsce i za granicą.

 

Współczesny Bakałarz jest wierny tradycji. Zmieniająca się rzeczywistość umożliwiła dodatkowo rozszerzenie formuły jego działalności o nowe zadania, jakie stawia obecnie środowisko edukacyjne. O Bakałarzu można zatem dziś powiedzieć, że jest ośrodkiem wymiany myśli humanistycznej, a także miejscem wspierania pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli. Pozostał też galerią artystyczną, i to w pełnym tego słowa znaczeniu.

 

Jubileuszowa wystawa wieńcząca dwudziestoletnią działalność Bakałarza, na którą składają się prace tak ważnych dla Olsztyna artystów, jest dla galerii wydarzeniem szczególnym - zaszczytem nie wymagającym komentarza.

 

 

„Zjawiskowy obraz rzeczy”

Ilkiewicz. Mączkowski. Samulowski. Skurpski. Smerek. Stefanów

na XX-lecie Galerii Bakałarz

 

 

Na wystawie znalazły się obrazy nieżyjących malarzy współczesnych, biografią i twórczością związanych z Olsztynem. Prace, reprezentujące różne okresy działalności artystów, pochodzą ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych, Muzeum Warmii i Mazur, Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” oraz prywatnej kolekcji Andrzeja i Anny Samulowskich. Kuratorem wystawy jest Krystyna Koziełło-Poklewska.

 

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05
  • 06

 

Jan Ilkiewicz (1916 - 1969) artysta malarz, pedagog

Studia malarskie rozpoczęte na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie kontynuował w Litewskim Instytucie Sztuk Pięknych. Z Olsztynem związany od 1946 roku. Obok pracy dydaktycznej wiele czasu poświęcał twórczości własnej. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne oraz rysunek. Początkowo malował portrety, martwe natury, realistyczne pejzaże o ograniczonym zestawie kolorów. Z biegiem lat poszerzył paletę barw, a istotnym tematem jego prac stały się pejzaże Warmii i Mazur.

 

Henryk Mączkowski (1936 - 1973) artysta malarz

Od urodzenia związany z Olsztynem. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1962 roku. Uprawiał przede wszystkim malarstwo olejne. Jest także autorem kilkunastu prac ściennych i plakatów. Ceniony za wybitny talent i umiejętność odnalezienia własnych form wypowiedzi artystycznych. Po 10 latach pracy twórczej pozostawił ponad 40 płócien oraz kilkaset grafik i rysunków.

 

Andrzej Samulowski (1924 - 2002) artysta malarz

Dyplom uzyskał w 1955 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u prof. Zbigniewa Pronaszki. Rodzinnie związany z Gietrzwałdem, w latach pięćdziesiątych osiadł w Olsztynie, gdzie rozpoczął pracę artystyczną. Poszukiwania twórcze realizował w różnych technikach plastycznych: malarstwie, plakacie, rzeźbie i sztuce użytkowej. Animator życia artystycznego, organizator plenerów malarskich, spotkań i sympozjów. Jego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur, Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie, w Muzeum Okręgowym w Białymstoku, w Galerii Pocitelji (Jugosławia), Galerii Septentrion w Lille (Francja) oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Hieronim Skurpski (1914 - 2006) artysta malarz, rysownik, historyk sztuki

Ukończył Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1950 roku uzyskał dyplom w pracowni Aleksandra Rafałowskiego. Od 1945 roku związany z Olsztynem. Organizator i wieloletni dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, współtwórca Biura Wystaw Artystycznych. W centrum jego zainteresowań twórczych był człowiek - odkrycie problematyki rodzinnej, macierzyństwo oraz „sprawy powszechnej codzienności". Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Biura Wystaw Artystycznych, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Gabinetu Grafiki „Ossolineum" oraz za granicą w Danii, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech.

 

Mirosław Smerek (1935 - 1995) artysta malarz, pedagog

Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1962 roku w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Swoją pracę zawodową i artystyczną rozpoczął w Olsztynie. Malował głównie krajobrazy, portrety, sceny religijne. Projektował i aranżował wnętrza. Jego obrazy olejne, akwarele, rysunki, grafiki znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych, również w Muzeum Warmii i Mazur oraz w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie.

 

Bogdan Stefanów (1940 – 2007) artysta malarz

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w 1967 roku. W latach sześćdziesiątych na stałe zamieszkał w Olsztynie. Uprawiał malarstwo sztalugowe, oparte na klasycznych wartościach warsztatowych i estetycznych: martwe natury, sceny rodzajowe, w klasycznym figuratywnym podejściu do tematu. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur, Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie, Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

 

Copyright © 2025 W-MBP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.