w m logo
Instytucja Samorządu
Województwa
Warmińsko-Mazurskiego
5 sekund do Io

5 sekund do Io / Małgorzata Warda. – Poznań : Media Rodzina, 2015. – 343 s.

 

 5 sekund do nowego życia, czyli recenzja książki „5 sekund do Io”

 

Sięgając po książkę Małgorzaty Wardy „5 sekund do Io”, zwróciłam uwagę na okładkę, która skojarzyła mi się z panelem sterowania gry komputerowej. Nie spodziewałam się jednak, że autorka zapewni mi równoległą podróż do świata realnego i wirtualnego, opartego właśnie na komputerowej rozgrywce, wciągając mnie w historię nastolatki o imieniu Mika, od której nie będę mogła oderwać się przez kolejne dwa wieczory.

Główna bohaterka wraz z młodszą siostrą po śmierci ojca trafia do pogotowia opiekuńczego, a ich rodzinny dom zostaje wystawiony na sprzedaż. Po krótkim czasie siostry zostają umieszczone u dwóch różnych rodzin zastępczych i, jakby nieszczęść spadających na nastolatkę było mało, Mika staje się świadkiem strzelaniny. Tylko ona widzi i rozpoznaje sprawcę, jednak nikomu o tym nie mówi. Policja podejrzewa, że dramat, który rozegrał się w murach szkoły nastolatki może mieć coś wspólnego z tajemniczą i zarazem niebezpieczną grą stworzoną przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Znając umiejętności komputerowe Miki i jej zamiłowanie do gier, policja składa nastolatce propozycję współpracy. Dziewczyna ma wejść do wirtualnego świata, którego realia rozgrywają się na Io – jednym z księżyców Jowisza, i znaleźć zatraconych w grze nastolatków.

„- Co właściwie można robić w tej grze?[…] Jak daleko można się posunąć w tej iluzji? Czujesz ugryzienie zwierzęcia, silne pragnienie, dotykające cię dłonie… Gdzie leży granica tego, co można poczuć? – Nie ma granicy”1 . Czy zdeterminowana i samotna dziewczyna, która za wszelką cenę chce odzyskać siostrę, zgodzi się na aż tak ryzykowne posunięcie? Czy rzeczywiście strzelanina w szkole miała jakiś związek z tą grą, a może to tylko zwykłe przypuszczenia? Może wejście Miki do gry pozwoliłoby jej na uwolnienie się od codziennych problemów i stworzenie nowej tożsamości? Aby uzyskać odpowiedzieć na te pytania sięgnijcie po „5 sekund do Io”, bo naprawdę warto!

Uważam, że to niesamowita powieść młodzieżowa. Nie tylko porusza problem atrakcyjności świata wirtualnego i uzależnienia młodych ludzi od niego, ale i skomplikowanych relacji międzyludzkich. Ukazuje również brak jakichkolwiek skrupułów i zasad moralnych twórców gier, którzy na pierwszym miejscu stawiają zysk, a nie pewność tego, jaki wpływ może mieć gra na ludzką psychikę, bo przecież tak łatwo jest poddać się pokusom i możliwościom, jakie oferuje nam ten sztucznie stworzony świat. Przeraża mnie to, że tak szybko można uciec od problemów życia codziennego, kreując chociaż na chwilę całkowicie nową tożsamość.

Książkę czytałam równocześnie ze swoją córką, będącą w wieku Miki. Obie nawzajem „wyrywałyśmy” ją sobie z rąk przez dwa wieczory. Każda z nas miała inne spostrzeżenia i wnioski, ale obie byłyśmy trochę rozczarowane zakończeniem. Jednak dziękuję autorce za to, że stworzyła historię, która była w stanie połączyć podczas jej śledzenia tak różne od siebie pokolenia.

 

Joanna Kacprzak

______________________

1. M. Warda 5 sekund do Io, Poznań 2015, s. 125

Copyright © 2025 W-MBP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.